Opublikowany przez: Monika C. 2020-10-14 11:52:43
Autor zdjęcia/źródło: Photo by engin akyurt on Unsplash
Od 10 października, w związku ze stanem epidemicznym, w całej Polsce obowiązuje strefa żółta. Wiąże się to z obowiązkiem noszenia maseczki we wszystkich miejscach publicznych. Niewielu z nas wie, że w związku z tym obowiązuje zakaz palenia, jedzenia i picia w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem pociągów).
Obowiązek noszenia maseczek wprowadzono w związku z tym, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową, a pracując, robiąc zakupy, przemieszczając się komunikacją miejską czy przebywając w szkole trudno zachować bezpieczny dystans społeczny. Naukowcy z interdyscyplinarnego zespołu doradczego PAN ds. COVID-19 zgadzają się, że z obowiązku noszenia maseczek powinni być zwolnieni najmłodsi uczniowie, ponieważ trudno od nich wymagać przestrzegania wszystkich zasad związanych z ich noszeniem. Natomiast warto rozważyć i wprowadzić jak najszybciej, obowiązek noszenia maseczek przez uczniów klas starszych, którzy uczą się tradycyjnie w szkole. Maseczki mogłyby obowiązywać uczniów szkół ponadpodstawowych i może ostatnich klas szkoły podstawowej. Naukowcy motywują to tym, że w szkole dzieci i młodzież spędzają razem wiele godzin dziennie, na małej przestrzeni, bez zasłaniania ust i nosa, podczas gdy zalecenie jest egzekwowane wszędzie tam, gdzie łatwiej utrzymać dystans i przebywamy krócej.
W tej chwili Ministerstwo edukacji oraz GIS zalecają placówkom szkolnym, które znajdują się w strefach żółtej i czerwonej, by:
Organizowały rozpoczęcie zajęć szkolnych w poszczególnych klasach w odstępach 10-15 minutowych – oznacza to mniej osób w tym samym czasie w szatniach i na korytarzach
Wyznaczenie stałych sal lekcyjnych dla poszczególnych klas, bez konieczności przemieszczania się
Maksymalne ograniczenie wchodzenia na teren szkół osób trzecich
W związku z zaleceniem noszenia maseczek przez wszystkich w strefach żółtej i czerwonej w przestrzeni publicznej, obowiązuje nas zakaz jedzenia, picia i palenia tytoniu. Te czynności wiążą się bowiem ze zdjęciem maseczki. Zakaz nie obowiązuje jedynie w pociągach z rezerwacją miejsc. Jednocześnie restauracje, bary i sklepy mogą prowadzić sprzedaż jedzenia i picia na wynos, ale powinniśmy je spożywać w domu, biurze przy biurku, w samochodzie czy w miejscu, gdzie możemy zachować odpowiedni dystans. Z rozporządzenia resortu zdrowia wynika także, że zasłaniać usta i nos powinniśmy jadąc rowerem lub na deskorolce.
Za złamanie przepisów grozi mandat do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, można się spodziewać kary od 5 tys. złotych.
W strefach żółtej i czerwonej obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej dotyczy wszystkich. Zaświadczenie zwalniające może wydać jedynie lekarz i należy je nosić ze sobą. Maseczka, by spełniała swoją funkcję musi być zakładana, noszona i zdejmowana prawidłowo. Inaczej nie spełni swojej funkcji, a nawet będzie działała przeciwskutecznie.
Maseczka ochronna należy tylko do 1 osoby! Nigdy jej pożyczajmy!
Maseczkę należy nosić tak, by zasłaniała NOS i USTA
Pamiętajmy o właściwym doborze maseczki. Zwykła, jednorazowa maseczka wystarczy do zrobienia zakupów, przejazdu komunikacją miejską, czy spaceru. Jeśli natomiast przebywamy kilka godzin w biurze lub innym zamkniętym pomieszczeniu wśród wielu osób, stosujmy maseczki z filtrem fp2 (do kupienia w aptekach). Maseczki bawełniane powinny mieć trzy warstwy.
Jak długo można nosić maseczkę? To zależy od jej rodzaju. Maseczkę z filtrem fp2 można nosić do 8 godzin, jednorazową najlepiej do 30 minut, bawełnianą ok 2-3 godziny. Pamiętaj: maseczka ochronna działa tylko wtedy, kiedy jest sucha! Od każdej reguły jest wyjątek: maseczki należy zmieniać częściej, jeśli dużo mówimy lub szybko się poruszamy i szybszy oddech powoduje wilgotnienie maseczki. Trzeba ja wtedy szybko zmienić, bo w wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, które atakują skórę twarzy.
Miejmy przy sobie więcej niż jedną maseczkę.
Maseczkę, którą planujemy założyć jeszcze raz przechowujmy w osobnej torebce foliowej, nie w kieszeni lub damskiej torebce. Zużytą maseczkę jednorazową wyrzućmy do śmieci. Wirusy mają zdolność przetrwania na różnych powierzchniach, dlatego tak ważne jest odpowiednie ich przechowywanie.
Maseczki bawełniane należy prać po każdym użyciu w mydle lub środku do prania, w temperaturze min. 60 stopni.
Maseczkę zawsze zdejmujmy tak, by nie dotykać dłońmi jej powierzchni, najlepiej chwytając za troczki. Po zdjęciu maseczki, zawsze należy dokładnie umyć lub zdezynfekować ręce.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.